Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
109* Nitin Kundra United Wyndham Sports Club One Day (14 Round) - Div B3 1 Wyndhamvale Cricket Club
81 Gurpreet singh GURI North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
81 Bhavin Patel North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP B2 1 North West Cricket Club Inc
78 Sai K Goud North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
73* Guriqubal S Dandiwal North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP B2 1 North West Cricket Club Inc
72* Rajasekhar Reddy LankiReddy North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP B2 1 North West Cricket Club Inc
64 Sandy Rana North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP B2 1 North West Cricket Club Inc
62 Mandeep Singh North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
62 Gopi Kakivai County West Cricket Club One Day (14 Round) - Div A3 1 Wyndhamvale Cricket Club
59 Sonny Sidhu United Wyndham Sports Club One Day (14 Round) - Div A3 1 Werribee Centrals Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
5/5 Pannag Muralidhar Tarneit Central Cricket Club One Day (14 Round) - Div B3 1 County West Cricket Club
5/7 Manish K Patel North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP B2 1 North West Cricket Club Inc
5/15 Ahmed Eldenawi West Newport Cricket Club One Day (14 Round) - Div C3 1 Glen Orden Sports Club
4/14 Abhishek Beniwal North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
4/14 Kunal Mehra North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
4/18 Shammi B Singh North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
4/19 Gurpreet singh GURI North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
4/27 Lokesh Arora United Wyndham Sports Club One Day (14 Round) - Div A3 1 Werribee Centrals Cricket Club
4/31 Robbie Roach Grand United Cricket Club One Day (14 Round) - Div C3 1 United Wyndham Sports Club
3/5 Saikumar Chimakurthi United Wyndham Sports Club One Day (14 Round) - Div C3 1 Grand United Cricket Club
3/9 ravikumar pethani North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
3/10 Gurpreet Singh Garry Butter North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
3/11 Laka Ullah Khan North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP C2 1 North West Cricket Club Inc
3/15 Vikram Kavukoti North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
3/18 Abhilash R Maddikunta North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP B2 1 North West Cricket Club Inc
3/20 Ashish Anand North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP C2 1 North West Cricket Club Inc
3/21 Daljit z Singh Tarneit Central Cricket Club One Day (14 Round) - Div B3 1 County West Cricket Club
3/22 satish Rajendran North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
3/22 Ravikumar P Pandya North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP B2 1 North West Cricket Club Inc
3/22 Rinku Singh North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP B2 1 North West Cricket Club Inc
3/22 Mohamed Abdou West Newport Cricket Club One Day (14 Round) - Div C3 1 Glen Orden Sports Club
3/28 Mubariz Khan North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP B2 1 North West Cricket Club Inc
3/28 Anshuman Chandra County West Cricket Club One Day (14 Round) - Div B3 1 Tarneit Central Cricket Club
3/33 Sonny Sidhu United Wyndham Sports Club One Day (14 Round) - Div A3 1 Werribee Centrals Cricket Club
3/36 Ali Akbar North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
3/42 Benjamin J Funnell Wyndhamvale Cricket Club One Day (14 Round) - Div A3 1 County West Cricket Club
3/43 Satnam Singh North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
40 Mehulkumar Patel North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP B2 1 North West Cricket Club Inc
40 Samar Zahoor North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP C2 1 North West Cricket Club Inc
40 Bhargav Yadlapalli County West Cricket Club One Day (14 Round) - Div A3 1 Wyndhamvale Cricket Club
30 Arunkumar Karre North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 North West Cricket Club Inc
30 Mohammed Taqee Uddin North West Cricket Club Inc T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP B2 1 North West Cricket Club Inc
21 Paul Georgiades Gellibrand Cricket Club One Day (14 Round) - Div C3 1 Barkly Street Uniting Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
3/282 Williamstown Colts One Day (14 Round) - Div B3 1 Grand United CC
5/260 Tarneit Central CC One Day (14 Round) - Div B3 1 County West
10/251 County West One Day (14 Round) - Div A3 1 Wyndhamvale
8/247 PUNJAB DE SHER T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 BLUE BULLS
8/236 United Wyndham SC One Day (14 Round) - Div A3 1 Werribee Centrals
6/230 West Newport One Day (14 Round) - Div C3 1 Glen Orden Sports Club
5/223 United Wyndham SC One Day (14 Round) - Div B3 1 Wyndhamvale
10/199 Werribee Centrals One Day (14 Round) - Div A3 1 United Wyndham SC
9/199 United Wyndham SC One Day (14 Round) - Div C3 1 Grand United CC
7/196 MELBOURNE COBRAS T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 STALLIONS

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
111 N Kundra - O Iqbal United Wyndham SC One Day (14 Round) - Div B3 1 Wyndhamvale
100 PW Choudhary - S Mahendru FINISHERS T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 MELBOURNE UNITED
82 G GURI - M Singh PUNJAB DE SHER T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 BLUE BULLS
71 H Yella - V Gali County West One Day (14 Round) - Div A3 1 Wyndhamvale
64 CJ De zilva - BK Davies Wyndhamvale One Day (14 Round) - Div B3 1 United Wyndham SC
61 M Abdou - A El Hassan West Newport One Day (14 Round) - Div C3 1 Glen Orden Sports Club
58 V Narania - N Kundra United Wyndham SC One Day (14 Round) - Div B3 1 Wyndhamvale
58 SK Goud - a aileni WESTERN RISERS T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 VICTORIAN EAGLES
58 s singh - G GURI PUNJAB DE SHER T30 PULAO PLACE CHAMPION LEAGUE GROUP A2 1 BLUE BULLS
51 G Kakivai - TM Chiriki County West One Day (14 Round) - Div A3 1 Wyndhamvale
51 J Kennedy - S De Gellibrand One Day (14 Round) - Div C3 1 Barkly Street Uniting